Sultangazi’de“Kut-ül Amare Zaferi” 100....

Sultangazi’de“Kut-ül Amare Zaferi” 100. Yıl Etkinlikleri

Sultangazi Belediyesi, “Kut-ül Amare Zaferi”ni 100. yılında düzenlediği etkinlikle kutladı. İBB Hoca Ahmet Yesevi Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte tarihçi ve yazar Yavuz Bahadıroğlu, Kut Savaşı’nı tüm yönleriyle anlattı.

Sultangazi’de“Kut-ül Amare Zaferi” 100. Yıl Etkinlikleri

Sultangazi Belediyesi, “Kut-ül Amare Zaferi”ni 100. yılında düzenlediği etkinlikle kutladı. İBB Hoca Ahmet Yesevi Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte tarihçi ve yazar Yavuz Bahadıroğlu, Kut Savaşı’nı tüm yönleriyle anlattı.

Sultangazi’de“Kut-ül Amare Zaferi” 100. Yıl Etkinlikleri
01 Mayıs 2016 - 00:48

Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay ise yaptığı konuşmada, “Kut’ül-Amare Zaferi, Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı Ordusu’nun zor şartlar ve imkansızlıklar içerisinde Çanakkale'den sonra kazandığı ve bir İngiliz tümeninin bütün personeli ile birlikte esir alındığı eşsiz bir zaferdir” dedi.

TBMM ve Milli Eğitim Bakanlığı Kut'ül Amare Zaferi’nin 100. yıldönümü etkinliklerini kutluyor. Sultangazi Belediyesi de İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile  “Kut-ülAmare Zaferi” 100. yıl kutlama etkinliği düzenledi.

İBB Hoca Ahmet Yesevi Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe Sultangazi Kaymakamı Ali Uslanmaz, Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Demir ile çok sayıda vatandaş ve öğrenci katıldı.

Program Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay ise burada yaptığı konuşmada Kut'ül Amare Zaferi’nin önemine dikkat çekti.  Kut’ül Amare Savaşı’nın  şehitlerimiz ile onların silah arkadaşları gazilerinin kahramanlık destanı olduğunu ifade eden Başkan Altunay, “Çanakkale

Zaferi’ni içlerine sindirmeyen güçlerin halen kapanmayan hesapları vardı. İngilizler, Çanakkale Savaşı’nın intikamını almak için hem de Irak petrol bölgelerini ele geçirmek istiyorlardı. Bu çetin mücadelede düşman güçlerinin dikkate almadıkları bir nokta vardı. O da sadece silahlar değil, onu kullanan insan ve iman gücüyle beslenen inançtı” diye konuştu.

Kut’ül-Amare Zaferi, Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı Ordusu’nun zor şartlar ve imkansızlıklar içerisinde Çanakkale'den sonra kazandığı ve bir İngiliz tümeninin bütün personeli ile birlikte esir alındığı eşsiz bir zafer olduğuna dikkat çeken Başkan Altunay, şunları söyledi:

“Bugün Anadolu’da tüten her evin kutsi hatırasında bir Çanakkale ya da Kut’ül-Amare şehidi olduğu muhakkaktır. Kut’ül-Amare, Çanakkale Savaşı’ndan sonra yokluklar içindeki bir milletin, çağın en güçlü devlet ve silahlarına direnişinin gerçek bir destanıdır. Bu destanın her satırında insanlık onuru vardır. Avustralyalı araştırmacı Dr. Gaston Bodart tarafından Kut’ül Amare Zaferi, ‘İngiliz prestijinin Birinci

Dünya Savaşı’nda yediği en büyük darbe’ olarak yorumlanmıştır. Tarihe sığmayacak kadar büyük bir destan yazan şehitlerimizi, kutsal vatan topraklarımızın her bir karışı için göğsünü siper ederek yurdumuzu düşmandan temizleyen tüm şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyorum.”

Tarihçi ve Yazar Yavuz Bahadıroğlu ise yaptığı konuşmada o dönemde bütün yaşanılan olaylara baktığımızda, sadece dünü değil, bugünü, içinde bulunduğumuz dönemin olaylarını da daha doğru şekilde anlayabileceğimizi söyledi.

İngilizlere tarih boyunca 2 büyük yenilginin de Türkler tarafından yaşatıldığını belirten Bahadıroğlu, 1. Dünya Savaşı’nda Osmanlı topraklarının nasıl bölünmeye çalışıldığını ve Kut’ül Amere Savaşı ile ilgili bilinmeyenleri anlattı.

Günümüzde yaşanılan ekonomik ve siyasi olaylara da değinen Bahadıroğlu, “50 yıldır Türkiye’nin Avrupa Birliği kapısında bekletilmesinin nedeni de tarihte yaşanılanlardır. Türkiye bugün daha güçlü bir kimlikte tarih sahnesinde yer alıyor” dedi.

Bu haber 1427 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum