RUBADER kadınlar gününde coşturdu

RUBADER kadınlar gününde coşturdu

Rumeli ve Balkan Türkleri Derneği, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ne özel düzenlediği etkinlikte, Arnavutköylülere unutulmaz bir gece yaşattı.

RUBADER kadınlar gününde coşturdu

Rumeli ve Balkan Türkleri Derneği, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ne özel düzenlediği etkinlikte, Arnavutköylülere unutulmaz bir gece yaşattı.

RUBADER kadınlar gününde coşturdu
08 Mart 2015 - 22:50

RUBADER'in düzenlediği kadınlar Günü etkinliğine 2 bine yakın kadın katıldı. Siyasi partilerin kadın kolları başkanları nezdinde temsil edildiği gecede Rumeli Türküleri'nin en güzel yorumcusu olan Rumeli Ekrem, söylediği şarkılarla geceye katılan yüzlerce kadının gönüllerince eğlenmelerini sağladı.

RUBADER Başkanı Mustafa Vural, program açılışında yaptığı konuşmada kadınların sadece bir gün değil, her gün hatırlanması gerektiğine vurgu yaparak, şöyle konuştu; 

“Analarımız, Ablalarımız, bacılarımız,

yarimiz, yol arkadaşlarımız, hayat mücadelemizin en değerli yarısı olan kadınlar...

Hepinizi saygıyla selamlıyorum, bu kutsal varlıkların önünde saygıyla eğiliyorum.

Selam olsun Zübeyde Hanım’a,

Selam olsun Nene Hatun’a,                         

Kara Fatma’ya selam olsun,

Onların şahsında sizlere annelerimize, kardeşlerimize selam olsun.

Bugün, tarih boyunca hak ve özgürlükleri başta olmak üzere emeği için, namusu için, ailesi için, vatanı için  verdiği mücadeleleri destanlara sığmayan kadınların, yani sizlerin günüdür. Gününüz kutlu olsun, hepiniz hoş geldiniz şeref verdiniz.

Bundan 158 yıl  önce 8 Mart 1857 yılında Amerikan'ın Newyork kentinde emekleri için kanla ve gözyaşıyla sona eren şanlı mücadelenin, yıldönümüdür. O gün yürüyüşe geçen kadın işçilere yapılan saldırı sonucu,118 kadın ölmüş, yüzlercesi yaralanmıştır.

8 Mart,  o günün mücadelesi adına 1910 yılından beri kadınlar günü  olarak anılmaktadır. O tarihten günümüze yani tam 8 Mart dünya kadınlar gününün ilan edilmesinin üstünden 100 yıl geçmesine rağmen maalesef sizler hak ettiğiniz haklara henüz sahip olamadınız. Bugün sizlerle beraber yol yürümenin onuru içindeyim, kardeşinizim bu mücadelede yanınızdayım.

Tüm zulüm gören kadınlara selam olsun,

Özgecan'a selam olsun

16 yaşında erkeklerle konuştuğu gerekçesiyle töre adına dedesi ve babası tarafından diri diri gömülen Medine’ye selam olsun,  

Özgecan’a selam olsun.

Medineler, Özgecanlar ölmesin, itilmesin diye sizlerleyiz.

Sizlerle omuz omuza yürümek için burdayız.

Kadına karşı şiddete hayır demek için buradayız.

Kadın sorunlarının, diğer toplumsal sorunlardan ayrı tutulmaması için buradayız.

Bu bilinçle inanıyorum ki, Kadınımıza değer vermek geleceğe yapılan en büyük yatırımdır! Unutulmaması gerekir ki; kadın ‘haklarıyla' kadındır. Hakları hiçe sayılan kadın toplumsal yozlaşmayı beraberinde getirir.

Her başarılı erkeğin yanında başarılı bir kadın vardır

Her başarılı  erkeğin arkasında bir kadın vardır düşüncesi ile değil, her başarılı erkeğin yanında bir başarılı  kadın vardır anlayışıyla dernek yönetimi olarak buradayız.

Bizler cennet anaların ayağının altındadır diyen peygamberin ümmetiyiz. Bizler kadını baş köşeye oturtan Atatürk’ün,  Cengiz Han’ın torunlarıyız.

Cenneti ayaklarının altında tutan Analarımızın,  ablalarımızın desteği ile derneğimizin büyüyeceğine inanıyorum. Bunun için sizlerden gönülden destek bekliyorum.

Bu vesile ile  tüm kadınların bu kutlu gününü tekrar tebrik ediyor hepinizi saygıyla selamlıyorum” dedi.

Baltacı: Kadının elinin değdiği her yer abad olmuştur

Geceye katılan Arnavutköy Belediye Başkanı Ahmet Haşimi Baltacı da kadınların fedakarlıklarına dikkat çekerek, "Türk toplumu bazı üzücü hadiselere rağmen, bugün hala kadınlarımızın maruz kaldığı bir takım üzücü hadiselere sahne oluyor. Tüm bunlara rağmen kadınımızın sosyal hayattaki, siyasetteki, üretimdeki yerleri hızla artıyor ve daha da artmalıdır. Kadın elinin değdiği tüm toplumlar abad olur" dedi.

Ak Parti, Milliyetçi Hareket Partisi ve Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Başkanları da yaptıkları konuşmalarla kadının toplumsal alanda ne denli büyük bir öneme sahip olduğu vurgusunu yaparak, tüm kadınların gününü kutladılar.

Konuşmaların ardından gecenin finali ise sevilen türküleri ile Rumeli Ekrem'in eşsiz performansı ile sonlandı. Rumeli Ekrem, söylediği türkülerle salonu doldurak tüm kadınların gönüllerince eğlenmesine vesile oldu.

Bu haber 3181 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum