Arnavutköy Fatih İlkokulu’ndan Avrupa’ya...

Arnavutköy Fatih İlkokulu’ndan Avrupa’ya açılan kapı

Arnavutköy Fatih İlkokulu, Avrupa birliği Ulusal Ajansının desteklediği KA219 Erasmus+ Projesini ikinci kez gerçekleştirmenin gururunu yaşıyor.

Arnavutköy Fatih İlkokulu’ndan Avrupa’ya açılan kapı

Arnavutköy Fatih İlkokulu, Avrupa birliği Ulusal Ajansının desteklediği KA219 Erasmus+ Projesini ikinci kez gerçekleştirmenin gururunu yaşıyor.

Reklam
Arnavutköy Fatih İlkokulu’ndan Avrupa’ya açılan kapı
07 Ocak 2018 - 01:41
Reklam
Reklam
Reklam

Arnavutköy  Fatih İlkokulu, Avrupa birliği Ulusal Ajansının desteklediği  KA219 Erasmus+ Projesini ikinci kez gerçekleştirmenin gururunu yaşıyor.

İlk olarak 2015 yılında Fatih Ortaokulu adına  İtalya,  Slovakya, İspanya ve Yunanistan ile ortaklaşa gerçekleştirilen proje ile okula ve eğitim anlayışına birçok  alanda katma değer kattığını görünce ikinci proje hayata geçirildi.

Fatih Ortaokulu Müdürü Recep Tosuncuk,  “Projemizin amaçlarından biri öğrencilerimizin yabancı öğrencilerle pozitif bir ilişki kurmaları tanışmaları ve etkinlikleri birlikte yapmalarıydı” dedi ve proje kapsamında gerçekleştirdikleri çalışmaları şöyle anlattı;

İkincisini gerçekleştirdiğimiz bu proje ile öğrenci ve öğretmenlerimizin eğitime bakış açısını, dünyadaki eğitim sisteminin nasıl yürüdüğünü, eksik ve fazlalıklarımızın neler olduğunu yakından görme inceleme, uygulama fırsatını okulumuz öğrenci ve öğretmenlerimize sunduk.

İkincisini yaptığımız LET´S PLAY AND LEARN TOGETHER adlı projemizin 1. Projemiz olan Let’SSaveTheLife On Our planet adlı projemizden farkı 4-12 yaş öğrenci hareketliliği olmasıdır. Bu yaş grubundaki öğrencilerin okullardaki klasik ve geleneksel yöntemlerle, klasik sınıflarda ve masalarda ezbere dayalı bilgilerin olması artık çağımız eğitim sistemi ve yöntemiyle bağdaşmadığını öngörmenin yanında öğrencilerin sosyal ağlardan kitle iletişim araçlarından ve diğer olumsuz etmenlerden etkileniyor olmaları bizleri bu tür projelerin yapılmasının faydalı olacağı yönünde etkiledi.

Bu tip projelerde dünyanın ortak dili olarak kabul edilen İngilizce lisanının hem oyun oynayarak hem de  CLIL yöntemini kullanarak (CLIL: Content and Language IntegratedLesson) Finlandiyalı eğitimci David Marsh tarafından bulunmuş bir öğretim yöntemidir. Uygulanışı şu şekilde olmaktadır. Branş dersleri öğretimi sırasında anadilin ve yabancı dilin birlikte kullanılmasına dayanıyor.

Burada anlatılmak istenen yabancı dil kullanımı bütün dersi İngilizce anlatmak değil burada ders anlatılırken bazı terimleri İngilizce söylemek ve direktiflerin bir kısmını İngilizce vermek gibi… (amacı konuyu ve İngilizceyi aynı anda çocuklara öğretmek.)  Avrupa komisyonu  bu metodu destekliyor . Çünkü CLIL sayesinde ikinci bir dil öğrenmek kolaylaşıyor. Dil bilmek demek de farklı kültürden insanlarla daha kolay diyalog kurmak demek oluyor haliyle ) İngilizce ve diğer ortak ülkelerin dillerini öğrenmek için proje ortaklarımız ile eğlenceli oyunlar, bilmeceler, şarkılar, danslar, tekerlemeler ve resimler kullanarak daha kolay ve eğlenceli bir biçimde öğrenmiş oluyoruz.

Projemizin amaçlarından biride öğrencilerimizin yabancı öğrencilerle pozitif bir ilişki kurmaları tanışmaları ve etkinlikleri birlikte yapmalarıdır. Bu projede sanatsal etkinlikler bilgisayarlardauygulanan teknolojik araçlar dijital kamera video gibi çeşitli teknolojileri kullanıp projemizi sürdürmeye çalışacağız. Bu etkinlikler yapılırken ortak anlaşma dili olan İngilizceyi CLIL Yöntemini kullanarak karşılıklı deneyimlerden yola çıkarak kendi okulumuzda uygulamakve öğrencilerimizin faydalanmasını sağlamaktır. Bunların yanında dezavantajlı öğrenciler kendi okullarında proje faaliyetlerine katılarak farklı etkinliklerde yer alacak bu sayede yabancı dilleri, bilgisayar kullanımları olumlu yönde gelişim sağlamaları hedeflenmektedir. Bunlardan farklı olarak en önemli gördüğümüz mali imkanları el vermeyen ve yurt dışına çıkma imkanı olmayan dezavantajlı öğrencilerin proje hareketlilikleriyle yurt dışına çıkıp çok faydalı tecrübeler kazanmaları sağlanacaktır.

Projemizin finansal kaynağı T.C. Avrupa Birliği Bakanlığı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı aracılığı ile Türkiye Ulusal Ajans tarafından sağlanmaktadır. Sunulan bu imkanlardan Arnavutköy ilçemizde bulunan diğer eğitim kurumlarımızın da  faydalanabilmesi adına Arnavutköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından organizasyonu yapılan koordinatörlüğü Arnavutköy Fatih Ortaokulu Müdürü Recep TOSUNCUK ‘ta  olan AB Projeleri kapsamında Fatihİlkokulu öğretmeni Ali KARAASLAN  tarafından süreç ile ilgili bilgilendirme toplantıları yapılmış olup halen bu süreç  devam etmektedir.”

Bu haber 1914 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Ali Karaaslan
    2 yıl önce
    Bu çalışmalarda desteklerini esirgemeyen öğretmen ve idareci arkadaşlara teşekkür ederim.