Arnavutköy Belediyesi’nde sahte diplomalı işçiler..

Arnavutköy Belediye Meclisi’nin Kasım ayı toplantılarına yine Milliyetçi Hareket Partili Meclis Üyesi Av. Muharrem Yaman’ın soru önergeleri damgasını vurdu.

Arnavutköy Belediyesi’nde sahte diplomalı işçiler..

Arnavutköy Belediye Meclisi’nin Kasım ayı toplantılarına yine Milliyetçi Hareket Partili Meclis Üyesi Av. Muharrem Yaman’ın soru önergeleri damgasını vurdu.

Arnavutköy Belediyesi’nde sahte diplomalı işçiler..
13 Kasım 2017 - 00:51

Arnavutköy Belediye Meclisi’nin Kasım ayı toplantılarına yine Milliyetçi Hareket Partili Meclis Üyesi Av. Muharrem Yaman’ın soru önergeleri damgasını vurdu. MHP’li Yaman, bu kez Arnavutköy’de yediden yetmişe herkesin dilden dile konuştuğu ‘Sahte Diplomalı İşçiler’ konusunu meclis gündemine taşıdı. Arnavutköy Belediyesi’nde şimdiye kadar kaç kişinin sahte diplomalarla çalıştığını soran MHP’li Meclis Üyesi Av. Muharrem Yaman, başkanlık makamına sunduğu soru önergelerinde oldukça dikkat çekici sorular da yer aldı.

Sibğetullah Şahin: Meclis’in araştırma komisyonu kurma yetkisi yok

Arnavutköy Belediye Meclisi’nin kasım ayı toplantılarının ikinci birleşiminde gündem dışı söz alan MHP’li Meclis Üyesi Avukat Muharrem Yaman, Arnavutköy Belediyesi bünyesinde çalışan bazı personellerle ilgili soru önergesi verdi. Soru önergesini hem yazılı hem de sözlü olarak meclise sunan Yaman, önergesinde Arnavutköy Belediyesi’nde çok sayıda sahte diplomalı işçi ve memurun çalıştığı duyumlarını aldıklarını ve bu konunun araştırılması için de mecliste bir araştırma komisyonu kurulmasını talep etti. Yaman’ın araştırma komisyonu kurulması önerisine ise Ak Partili Meclis Üyesi Avukat Sibğetullah Şahin cevap vererek meclisin böyle bir yetkisinin olmadığını söyledi. Yaman’ın soru önergesi cevaplandırılmak üzere başkanlık makamına gönderilirken, araştırma komisyonu kurulması teklifi ise olumsuz yanıt aldı.

İşte Yaman’ın sahte diplomalı çalışanlarla ilgili soru önergesinde öne çıkanlar:

Sayın  Meclis Üyeleri Arnavutköy Gazetesi isimli bir yerel gazetenin 27.12.2016 tarihli internet sitesinde ‘ARNAVUTKÖY BELEDİYESİNDE SAHTE DİPLOMA İLE İŞE GİRİLDİ İDDASI ... isimli bir haberde şu şekilde bir haber mevcuttur.

‘Arnavutköy Belediyesinde son zamanlarda yaşanan işe alınmaların ardından sahte diploma çıktığı ve bunun öğrenilmesiyle işten çıkarmaların yaşandığı ortaya çıktı.

İddiaya göre Arnavutköy Belediyesinde 2 memur ve 8 taşeron işçinin iş başvurusu yaparken sahte diploma ile başvuru yaptığı ve bunun ortaya çıkmasıyla da işlerine son verildiği iddiası ortaya çıktı. Sayının daha da artabileceği ve yılbaşından sonra yeni sözleşmelerin yapılmayacağı bislgisine ulaşıldı.

Memur alımlarının devlet personel daire başkanlığı tarafından onaylandığı ve Arnavutköy Belediyesi bünyesinde çalıştırıldığı iddia edilirken, sahte diploma ile işe girdiği tespit edilen işçi ve memurların iş akitlerine son verilmeye başlandı.’

şeklinde bir haber söz konusudur.

Yine bazı vatandaşlar da  zaman zaman tarafımıza bu konu ile ilgili olarak sorular sormaktadır. Bu iddialar arasında  2 adet devlet memuru ile 8 adet zabıta memurunun hatta 30 a yakın belediye çalışanının diplomalarının sahte olduğu iddiası da vardır.

Eğer bu iddialar doğru ise tahsili ,çalışmakta olduğu kadroya uygun olmayan bu kişiler  gerek belediye elemanı ,gerek taşeron şirket elemanı olsun bu güne kadar  belediyemizde  vergi tahakkuku ,vergi tahsili, belediye ödemeleri ve imar hukuku ,vs gibi bir çok konuda  işlemler yapmış  ve hata yapmış olma ihitmalleri de yüksektir.

 

Sorularımız ;

1-            2009-2017 yılları arasında memur, ,sözleşmeli personel ve işçi alınırken alınan bu kişilerin belediye ibraz ettikleri diplomaları  mezun olduğu okullardan sorgulanarak diplomanın  teyidi alınmış mıdır. ?

2-            Bu kişilerin özlük sicil dosyalarındaki diplomaları asıl mıdır suret  midir ?

3-            Bu yıllar arasında belediyemize sahte diploma ile işe alındığı tespit edilen  personel  var mıdır. ?

4-            Varsa kaç kişidir  ,kimledir  ve hangi kadrolarda çalıştırılmıştır. ?

5-            Sahte diploma ile işe alınan kişiler varsa bunların belediyeye işe alım onayını kim ya da kimler onaylamıştır. ?

6-            Sahte diploma ile işe alınan kişi varsa  bu kişiler hakkında  suç duyurusu v s gibi ne tür  işlemler  yapılmıştır.?

7-            Sahte diploma nedeni ile işine son verilen personel varsa bu kişilere herhangi bir tazminat ödemesi yapılmış mıdır ?

8-            Tazminat verildi ise hangi  kıstasa göre  ne kadar tazminat verilmiştir. ?

9-            Belediyenin memuriyet ve müdürlük kadrolarında  çalışan memur ve müdürlerin diplomaları   bu memuriyet ve müdürlük kadro ihdasındaki  diploma şartlarına  uyumlu mudur. ?

10-         Belediyenin hangi memuriyet ve müdürlük kadrosu için hangi diploma şartları aranmakta ve 2010-2017 yılı arası  bu makamlarda kimler hangi diploma ile hangi kadrolarda görev yapmıştır. ?

Sözlü soru önergemizin yazılı hale getirilerek  cevaplandırılmak üzere başkanlık makamına havalesini ve yine bu iddiaların ciddiyetine binaen bu konuların araştırılması için meclis araştırma komisyonu kurulması teklifimizin oylamaya sunulmasını arz ve talep ederiz.

Bu haber 1274 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum