Bugun...
Gayrimenkul yatırımında fırsat dönemi: Arnavutköy


İlkay KAYMAK Emlak Köşesi
ilkay.kaymak@hotmail.com
 
 
facebook-paylas
Tarih: 20-06-2015 02:06

 İstanbul Adliyesi Gayrimenkul Bilirkişisi İlkay Kaymak sektöre ilişkin önemli mesajlar verdi

 

Kıymetli HaberAktivite okuyucuları, yoğun bir seçim maratonunu geride bıraktık. Seçim sonuçları üzerine bir dizi tartışma devam ededursun, bizler seçim sonuçlarının menkul ve gayrimenkuller üzerindeki etkilerini konuşalım. Özellikle de Arnavutköy’de son günlerde ayyuka çıkan ‘Projeler iptal olacak, aman yatırım yapmayın’ tarzında gereksiz söylemlerin bölgeye etkilerine bakalım.

Seçim yılı olan 2015’te iç ve dış koşulların da etkisiyle genel ekonomik ve ticari hayatta kısmen yavaşlama trendi yaşanırken, inşaat sektörü ve gayrimenkul piyasasının ise dinamizmini koruduğunu söyleyebiliriz.

Türkiye genelinde konut satışları yılın ilk 5 ayında yüzde 22.5 artarak devam ederken genel satışlarda Ocak ayları itibariyle sadece yüzde 1,7 olan artış oranının, Şubat’ta yüzde 15’e Mart’ta yüzde 32,4’e ve özellikle Nisan ve Mayıs ayında yüzde 42,7’ye ulaştığına dikkat çekmek gerek. Sektöründe arz ve talebini yükselterek sürdüren konut ve gayrimenkul piyasası istikrarlı büyüme ve gelişmesiyle ülke ekonomisinde denge unsuru görevini taşımaktadır.

İstanbul’da emlak satışlarında hareketliliğin yaşandığını ve seçime yaklaşıldıkça piyasalarda belirsizliğin azalması ve seçim sonrasına ilişkin pozitif beklentilerin de satışlarda  giderek artan bu ivmede etkili olduğunu belirtmekte fayda var.

Seçim sürecinde kurlardaki yükseliş beklentisi, döviz birikimi olanları seçim sonrası dövizde seviyesini koruyup ve hatta bir kaç puan düşüş dolayısıyla yatırımcı dövizden çıkıp eldeki birikimlerini bozdurup konut ve gayrimenkul almaya yöneldiğine de dikkat çekmek gerek, bunun da piyasayı canlandıran bir faktör olduğunu söyleyebiliriz.

Yeni hükümetin kurulması ile ciddi hareketlenme olabilir…

Seçim sürecinde iş dünyası, piyasalar ve vatandaşın bazı yatırım ve tüketim planlarını beklemeye aldığını ve “Şu seçimler bir geçsin de, ondan sonra karar veririz” yaklaşımında olduğunu da biliyoruz. 7 Haziran sonrasında ise seçim belirsizliğinin tümden ortadan kalkmasıyla piyasalarda “bekle gör” yaklaşımının tersine döneceğini ve ekonomide seçim sonrası beklenen canlanmadan en fazla pay alacak sektörlerin başında ise gayrimenkulün geldiğini göreceksiniz.

Gayrimenkulde asıl hareketlilik yaz aylarının sonunda yaşanacaktır. Sektörde ciddi bir hareketlenme olabilir! Satışlarda ilk dört beş ayda giderek artan ivmenin yeni dönemde daha güçlü bir hareketin habercisi olarak değerlendiriyoruz..

Gayrimenkul yatırım da fırsat dönemi Arnavutköy..

Son yıllarda hayal bile edilemeyen projelerin Arnavutköy sınırları içerisinde bir bir hayat bulmasıyla bölgede yaşanan emlak hareketliliği yerini korurken gerek yurt dışı ve yurt içi yatırımcılar ciddi bir taleple bölgemizde yatırımlarını sürdürürken sektörde yapılan yatırımların daha uzun yıllar süreceği görüşünü dile getirebiliriz. Seçim belirsizliğinde bile canlılığını koruyan Arnavutköy’ün bu manada daha da ivme kazanacağını ifade edebiliriz.

Gayrimenkulün diğer yatırım araçlarına kıyasla zaten kârlılığını kanıtlamış. Özellikle de bölgemizde ilerleyen süreçte de daha da karlı hale geleceğini söyleyebiliriz. Arnavutköy’de yapımı kararlılıkla sürdürülen 3.cü Havaalanın ilk pistlerin neredeyse bitirilecek pozisyona getirilmesi için neredeyse %55 lik kısımın tamamlanmak üzere olduğunu ve çalışmaların devam ettiğini görüyoruz.

Spekülatörlere dikkat !!

Diğer yandan da 3. Köprü ile ilgili bir takım süpekülatif söylemlerle  gündemler yaratmak istense de alınan ÇED raporları hiç bir şeyin gayri resmi olmadığını belgelemektedir.
Yeni dönem hükümetin de çalışmaları hızlandırıp kararlılığını sürdüreceğinden endişe etmeksizin yeni şehir projesini ve Kanal İstanbul projesinin de gün yüzüne çıkarılıp çalışmalarının başlatılmasını beklediğimizi söyleyebiliriz.

Gerek ülkemiz adına gerek Arnavutköy’ün gelişmesi ve büyümesi adına bölgemiz ülkemiz için ciddi bir önem taşımaktadır. Geleceğini güvence altına almak isteyen her kes bölgemizle alakalı yatırımlarında doğru adımlar attıklarını görecekler. O nedenle siz siz olun araziye yatırım yapmaktan hele hele Arnavutköy gibi önem arzeden bir bölgeye yatırım yapmaktan sakın korkmayın..

Bir dahaki sayımızda buluşmak dileğiyle,saygılar.. Bu yazı 1850 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?


YUKARI