Bugun...
Arazi / Arsa / Konut Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar


İlkay KAYMAK Emlak Köşesi
ilkay.kaymak@hotmail.com
 
 
facebook-paylas
Tarih: 08-02-2015 01:16

Arazi-Arsa, Konut-yapı almak isteyen birçok kişinin kafasında soru işaretleri varken, teknik bilgisi olsun olmasın, yönlendiren kişilerin verdikleri öneri ve fikirlerde de bir standart yoktur. Bu yazıda arazi-arsa-konut alırken, maddeler halinde dikkat edilmesi gereken hususları belirtip, yatırım yaparken bilinçsiz kişi ya da ofisler tarafından yönlendirmesi ile bilmeden değil, resmi ve kurumsal olarak çalışan emlak ve gayrimenkul ofislerinden güvenilir doğru bilgilere ulaşarak kendi fikirleriniz ile mantıklı kararlar vermenize yardımcı olmaya çalışacağım.

Arazi, arsa, konut alımında ilk önce bilmemiz gereken arazi, arsa, konut arasındaki farktır.

Arazi: İmar kanununa göre 18 inci madde uygulaması dediğimiz imar uygulaması geçmeyen niteliği tarım arazisi özelliğini taşıyan tarla, çayır, mera, bahçe vb. gibi tarım alanları arazi olarak adlandırılır.
 

Arsa:  Arazi niteliği taşıyan veya mücavir yerleşim yeri olarak kullanılan yerleri ilgili belediyeler tarafınca imar kanununa esas 18. madde uygulamasına tabi tutularak nazım imar planı 1/5000 ölçek ve 1/1000 ölçekli imar planıyla ada ve parsellere dönüştürülerek arazinin çoklu ortaklılığı giderilmekle beraber vasıfsız arazinin yapılaşmaya uygun hale getirmesine arsa denir.

Konut-Yapı: İnsanların içinde yaşadıkları ev, villa, apartman,  mesken, veya ticari özelliklere sahip yapı niteliğini taşıyan tüm taşınmaz gayrimenkullere konut-yapı denir.

Arazi, arsa, konut alımında net ve doğru bilgiyi işinde uzman resmi ve kurumsal kimlikle çalışan emlak ve gayrimenkul ofisleri aracılığıyla veya Belediye imar müdürlüğünden ve Tapu-Kadastro Müdürlüğünden de araştırıp öğrenebilirsiniz.


Gayrimenkul alım ve satımlarında ciddi önemle değer ve kıymet arz eden bir sektör olmasına rağmen konunun uzmanına danışmadan bireyler kulaktan dolma bilgilerle alım ve satımlarını kendileri halletmeyi tercih ederek farkında olmadan birçok sıkıntıyı barındırdığını gözden kaçırıyor.
Ancak bu tür amatör davranışlar yine çoğunlukla hüsranla sonuçlanır ve kimi zaman ortaya çıkan zarar veya ziyanın da telafisi mümkün olmaz. Nitekim, gayrimenkul alanında yapılan satışlar ve yatırımlarda da bu tür bir bilinçsiz eğilimlerde mümkün olduğu gibi bireyleri özellikle emlak ile ilgili yatırımlarda tek başına, uzmanlara danışmadan hareket etmeye yönlendiren unsurlar vardır. Bunlar güvensizlik, emlak alım-satımında profesyonel olarak aracılık eden gayrimenkul danışmanlarına yapılan ödemeleri yüksek bulma veya bu tür komisyon hizmet bedelleri ödemelerinden kaçınma ve hatta kimi zaman bu yollara başvurmanın gereksiz olduğu düşüncesidir. Bu nedenle kulaktan kulağa dolaşan bilgiler gazetelerde yer alan seri ilanlar dikkate alınarak aracılar atlatılmaya çalışılır. Seçilen bu ilkel yöntemler sonucunda da akla gelmeyecek olaylarla karşılaşılır. Bu nedenle, emlak alımında öncelikle yapılması gereken doğru gayrimenkul danışmanını seçmektir. Çünkü emlakçılar veya çağdaş deyimiyle gayrimenkul danışmanları emlak piyasasındaki iniş çıkışları yakından takip eden uzmanlardır.

Gayrimenkul alım-satımı esnasında dikkat edilmesi gereken püf noktalarını üç ana grupta toplamak mümkündür.
Bunlar emlak ve emlakçı seçimi, emlakın fiziki durumu ve nihayet gayrimenkulün tapu durumudur.

Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle..

 Bu yazı 843 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?


YUKARI