Bugun...


Çevreciler Sazlıbosna’da Kanal İstanbul’u protesto etti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2011 yılında kamuoyuna, ‘çılgın proje’ olarak duyurduğu 44 kilometre uzunluğunda ve 200 metre genişliğindeki ‘Kanal İstanbul’ projesinin muhtemel güzergahı olan Sazlıdere Barajı’nı gezen çevreci bir grup, projenin doğayı katlettiğini savundu.

facebook-paylas
Tarih: 26-09-2017 02:04
Çevreciler Sazlıbosna’da Kanal İstanbul’u protesto etti
+ -

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2011 yılında kamuoyuna, ‘çılgın proje’ olarak duyurduğu 44 kilometre uzunluğunda ve 200 metre genişliğindeki ‘Kanal İstanbul’ projesinin muhtemel güzergahı olan Sazlıdere Barajı’nı gezen çevreci bir grup, projenin doğayı katlettiğini savundu. Sazlıbosna Mahallesi’nde başladıkları yürüyüşü Şamlar Köyü’nde sonlandıran Kuzey Ormanları Kent Savunması grubu üyeleri yürüyüşlerini “Sanatsal Yürüyüş” olarak adlandırdı. Çevrecilerin Sazlıbosna Köyü’nden başlayarak gerçekleştirdikleri yürüyüşe ise bazı vatandaşlar tepki gösterdi.

 

Kuzey Ormanları Savunması’nın çağrısıyla Haiking İstanbul, Su Hakkı Kampanyası, Donkişot Bisiklet Kolektifi’nin katılımıyla ‘Kanal İstanbul’ projesinin gerçekleşmesi durumunda doğaya olası tahribata karşı farkındalık yaratmak için Kuzey Ormanlarından yürüyüş gerçekleştirildi. Yürüyüşün rotası ise Sazlıbosna ve İstanbul’un ilk yerleşim yeri olarak kabul edilen Yarımburgaz mağarası oldu.

 

‘EĞER PROTESTOYSA İZİN YOK…’

 

54 kişilik grup sabah saatlerinde İstanbul’dan çıkıp Arnavutköy’ün Sazlıbosna mahallesindeki bir kahvehanenin bahçesinde bir araya geldi. Çevreciler arasında yabancı uyruklu vatandaşların da yer aldığını gören Sazlıbosna sakinleri yürüyüşün protesto amacıyla yapılmasına müsaade etmeyeceklerini söyleyince, çevreciler, ‘Yürüyüşümüz sanatsal bir yürüyüş olacak’ yanıtını verdiler.
Bu haber 551 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR HABERLER
YUKARI