Reklam
Bugun...


Arnavutköy Belediye Meclisi karıştı..
Arnavutköy Belediye Meclisi Kasım ayı toplantıları yine tartışmalı geçti. Meclis Başkanvekili Abubekir Taşyürek ile MHP’li Meclis Üyesi Muharrem Yaman’ın tartışmasına Belediye Başkan Yardımcısı Turgut Baran da dahil olunca ortalık iyice karıştı.

facebook-paylas
Tarih: 06-11-2017 23:12
Arnavutköy Belediye Meclisi karıştı..
+ -

Arnavutköy Belediye Meclisi Kasım ayı toplantıları yine tartışmalı geçti. Meclis Başkanvekili Abubekir Taşyürek ile MHP’li Meclis Üyesi Muharrem Yaman’ın tartışmasına Belediye Başkan Yardımcısı Turgut Baran da dahil olunca ortalık iyice karıştı.

Arnavutköy Belediye Meclisi Kasım Ayı toplantılarının ilk birleşimi Arnavutköy Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleşti. Toplantıya başkanlık eden meclis başkanvekili Abubekir Taşyürek, gündemdeki konuların görüşülmek üzere ilgili komisyonlara havalesini oylamaya sunduktan sonra gündem dışı söz isteyen ve birr de soru önergesi olduğunu söyleyen MHP Meclis Üyesi Muharrem Yaman’a söz verdi.

TAŞYÜREK VE YAMAN FENA KAPIŞTI

Yaman’ın gündem dışı konuşmasını uzatmadan, soru önergesindeki soruları okuyarak bitirmesini söyleyen Meclis Başkanı Taşyürek’e, Yaman’ın cevabı ‘Okumam gerekiyor’  oldu.

Cevaplandırılmak üzere Arnavutköy Belediye Başkanlığı’na sunduğu yazılı soru önergesini mecliste sözlü olarak da okumak isteyen Muharrem Yaman ile Meclis Başkanvekili Abubekir Taşyürek arasında ilginç diyaloglar yaşandı.

İşte Yaman ve Taşyürek’in o diyaloğu;

-Soru önergesini yazılı olarak verdiğinize göre, sözlü olarak okumayacaksınız değil mi ?

+ Okuyacağım Başkanım..

- Peki buyurun ! Çok detaya girmeden asıl talebinizi başkanlık makamına iletirseniz..

+ Detaya da girmem gerekiyor sayın başkanım, bazı konulara açıklık getirebilmem için.

-Yazmışsınız ya o yüzden okumaya gerek var mı ?

+ Açıklama için okumam gerekiyor

(Araya AK Partili Meclis Üyesi Selahattin Uğur girerek ‘Yahu başkanım ya sözlü önerge verir ya da yazılı önerge. İkisi aynı anda olur mu ?)

-O başkanlık makamının takdiridir, buyurun Muharrem bey !

+ Niye okumayacakmışım, rahatsız mı oluyor ?

-Ya Muharrem bey cevap vermeyin, okuyun lütfen…

Muharrem Yaman’ın soru önergesini okumadan önce yaptığı gündem dışı konuşmasında kaçak yapılarla ilgili tespitlerini paylaşmak istedi. Araya giren Meclis Başkanvekili Abubekir Taşyürek;

-Sorularını sor kardeşim, bunları okumana gerek yok.

+ Sorularımı sormadan önce bu açıklamaları yapmam gerekiyor. Arnavutköy’deki yıkılan kaçak yapılar, gecekondular ile ilgili hem bir tespitim hem de bir eleştirim var. Bunu dile getirmek istiyorum. Gündem dışı söz hakkımı kullanıyorum, lütfen rica ediyorum sözümü kesmeyin.

-Sayın meclis üyesi burada sizin sözünüzü kesen kimse de yok, söz hakkınızı kısıtlayan kimse de yok. İnsanlar sizin gereksiz görüşlerinizi dinlemek zorunda değil. Sadece başkanlık makamına sorularınızı soracaksınız, onun dışında…

+ Benim görüşlerim gereksiz değil, siz gereksiz olduğunu düşünüyorsunuz.

-Sorularınızı sorun, yoksa söz hakkı vermem. Bırakın burada açıklamayı.

+ Ben burada açıklama yapmak zorundayım.

-Açıklamanızı daha sonra gider basın açıklaması ile yaparsınız. Sadece başkanlık makamına sorularınızı sorabilirsiniz burada.

+ Siz şuanda demokratik davranmıyorsunuz.

-Açıklamayı boşverin, biz onu anlayabilecek kabiliyetteyiz.

+ Ben bu soruları neden sorduğumu açıklamak zorundayım.

-Gerek yok

+ Nasıl gerek yok ya

-Bırakın bu işleri

……

 

Sonrasında ise Yaman, Bolluca’da yer alan lüks villaların yer aldığı bir alan ile ilgili sorularını sıraladı.

Soru önergelerinin tamamını okuyan Yaman’ın Meclis Başkanvekili Abubekir Taşyürek ile olan tartışması kaldığı yerden devam ederken, ikilinin tartışmasına Arnavutköy Belediye Başkan Yardımcısı Turgut Baran da dahil oldu.

+ Başkanım benim konuşmamı kestiniz, bu nedenle hiç demokratik davranmadınız. Ben sizin arkadaşınız değil, bir meclis üyesiyim burada. Konuşmamı istemiyor, konuşmamdan rahatsızlık duyuyorsunuz.

-Bizler Arnavutköy’e hizmet etmek amacıyla buradayız. Popülist yaklaşımlarla siyaset yapmamalıyız. Burada amacımız hizmet üretmektir, yoksa bir yerlere mesaj vermek ya da herhangi bir vitrin yapmak hiç değildir.

+ Biz popülist siyaset yapmıyoruz.

-Size söz hakkı vermeden konuşmayın. Konuşmayın… Lütfen konuşmayın, çıkarırım dışarıya.

+ Yok öyle, popülist konuşmalar yapıyormuşuz imasında bulunamazsınız.

(Araya Arnavutköy Belediye Başkan Yardımcısı Turgut Baran girerek)

Turgut Baran: Biraz saygılı ol kardeşim.

+ Ne saygısı kardeşim, sizden mi öğreneceğim saygıyı.

Turgut Baran: Burası Arnavutköy Belediye Meclisi, öyle kabadayılık yapmayla olmaz bu işler…

+ Konuşturmuyorsunuz bile ya..

Turgut Baran: Sen istediğin kadar konuşabiliyorsun burada zaten. Hiç kimse senin konuşmalarından rahatsız olmuyor, saygısız davranmadığın sürece.

+ Siz saygısız davrandığınız sürece ben de karşılığını vereceğim kardeşim.

-Tamam yeter kapatıyoruz.

Turgut Baran: Başkanım müsaade ederseniz birkaç kelam edeceğim. Bu arkadaşımızın geçen ay ki meclis toplantısındaki tutumundan dolayı da konuşmayacaktım ancak konuşmak istiyorum şuan. Geçen ayki toplantıda kendisi meclisi terk edip gitti. Ardından da basına verdiği demeçlerde Belediye Başkanımızın terbiyesiz oluşundan tutun da kibirli oluşuna kadar çok sayıda ifade kullanmış. Ben tüm sözlerini kendisine iade ediyorum. Siz zaten son birkaç aydır yaptığınız çalışmalarla siz terbiyesiz bir tavır sergiliyorsunuz. Saygısızca bir tavır sergiliyorsunuz. Ne meclis başkanını takıyorsunuz, ne buradaki arkadaşları takıyorsunuz. Buradaki arkadaşların her biri size cevap verebilecek yetenek ve kabiliyettedir. Siz kendiniz başka partilere göz kırpıyorsanız, yeni kurulan partiye göz kırpıyorsanız burası oranın yeri değil.

İŞTE YAMAN’IN YAPAMADIĞI GÜNDEM DIŞI KONUŞMASI

Meclis toplantısı Baran’ın konuşması ile sonlanırken MHP’li Meclis Üyesi Muharrem Yaman’ın tamamını okuyamadığı gündem dışı konuşması ve soru önergeleri ise aşağıda yer alıyor;

 

Sayın Başkan Değerli Meclis Üyesi arkadaşlarım öncelikle hepinize hayırlı günler dilerim.

Konuşmamın konusu ‘Arnavutköy’deki imar problemleri , kaçak inşaatlar ve uygulamalara ilişkindir.

Sayın Meclis Üyeleri tarafınızın da bildiği üzere kaçak inşaatlar hepinizin de bildiği üzere Ülkemizin ,İstanbul ‘un özellikle de Arnavutköy’ün en büyük problemlerinden birisidir.

Bu soruna çözüm bulabilmek için öncelikle bu sorunun  teşhisinin  doğru yapılması gerekir .Öncelikle şu soruyu sormak gerekir

Kaçak İnşaatı kimler yapar

1-            Siyasi bağlantılarına güvenerek rant sağlamak mantığı ile ruhsatlı olsa bile imara aykırı olarak kaçak eklentiler yapan çok zengin her yerde tanıdığı olan insanlar 

2-            Bir de aldığı arsa yıllar geçse ,mahalle olsa da imar çalışması yapılmadığı için gücü de ancak şehrin eteklerindeki yerlere yeten ve kendi başını ya da çocuklarının başını sokmak için bir evim olsun mantığı ile yapan fakir insanlar

Arnavutköy ‘de yapılan yapılar hiçbir şekilde onaylamasak da genellikle fakir kesimin kendisinin ya da oğlunun başımızı sokacak yerimiz olsun mantığı ile yaptığı yapılardır.

Burada şu Soruyu da Sormak Gerekir ?

İnsanlar Neden Kaçak İnşaat yapar

                Belediyeye yöneten geçmiş yöneticiler emlakçı mantığı ile hatta bazılarının gayri resmi  emlakçılık yaptığı da çoğu zaman görülmekle birlikte bunlar daha kolay satılsın diye önce küçük hisselerin satışına müsaade ederler veya satarlar. Sonraki süreçte de  buralara yıllarca ya imar hiç gelmez ya da gelse de imar planında çok küçük arsa oluşturmak zorunda kalınır ve fiyatlar da buna göre şekillenir. Hatta bazen bu yerler mahalle olur ama hala imar gelmez plan yapılmaz.

Şehrin gerekli yerlerinde  imar planının yapmamak  , planı olmayan yerlere kaçak inşaat yapılmasına 2 hatta 3 kat olana kadar göz yumarak müsaade etmek ,sonrasında  yapılan planlarda da mevcut kaçak yapıları yıkmadığı halde planlarda bu yapıları hiç yokmuş gibi ruhsata uygun hale getirebilecek şekilde plan hazırlamamak ,her seçim döneminde kaçak yapı yapmaya sırf oy için göz yummak ,yıkılmayacağı imasında bulunmak ,yapılan kaçak yapılara su ve elektrik bağlatmak için sanki eskiden beri bu yapı varmış gibi bu kişilerden beyanname almak ve  bu kişilere yazı vererek kaçak yapılara elektrik ve su bağlanmasını sağlamak ve daha sonra bu insanlara yasal zorunluluk gereği  tutanak tutup yargılatmak  belediye yöneticilerinin kusurudur.

Sayın başkan 13 yıldır Arnavutköy’ü yönetmektedir. Arnavutköy ‘ün 2004 yılı ile 2017 yılı arası 13 yıllık hava fotoğrafları karşılaştırıldığında 13 yılda  kaç tane kaçak ve yıkılmayan yapı mevcut ise bu yapıların yapılmasında da ,göz yumulmasında da elektrik ve su bağlanmasında da, yıkılmamasında da  sayın başkanın  doğrudan olmasa bile dolaylı yoldan sorumluluğu vardır ve oy kaygısı yatmaktadır.Başkan şimdiye kadar buna göz yuman ve görevini yapmayan belediye memurları için soruşturma açmış ve ceza vermiş hiç görmedik duymadık. O yüzden başkanın da sorumluluğu vardır.

 İşin esasında fakir olan ve tek hayali  yıllarca  dişinden tırnağından artırdığı para ile aldığı bir arsanın üzerine başını sokma için bir ev yapmak olan hiç kimse durup dururken dişinden tırnağından artırdığı para ile bir kaçak bina yapıp yıkıldığında hüsran yaşamak ekonomik kayba uğramak istemez, başını belaya sokmak binlerce lira para cezaları ile karşı karşıya gelmek ,yargılanmak, istemez. Arnavutköy’deki kaçak yapıların hemen hemen tamamı mahalle olmasına rağmen 5000 ‘lik ve 1000 ‘lik planları yapılmayan ve genellikle fakir insanların yaşadığı yerlerdir Arnavutköy ‘de insanların yasal yollardan yapı yapmasını sağlamak buna ilişkin plan çalışmalarını yapmak ,yaptırmak sayın başkanın  görevidir.

Kaçak yapı olayı  belediye tarafından adeta bütçeye bir gelir kapısı gibi görülmekte ,milyarlarca para cezası kesilerek belediye gelir elde etmekte,(ki bütçedeki en büyük gelir kalemlerinden birisi idari para cezaları olup bu kalemden 2018 yılı bütçesi için 35 milyon TL gelir beklenmektedir. )  ,şikayet etmesi için bu işin ihalesi verilen avukat bir şikayet dilekçesi ile milyarlarca lira  para kazanmakta ,vatandaş da aman evim yıkılmasın diye her yönü ile başkana ve diğer yöneticilere gebe kalmakta yapmış olduğu yapı yıllarca yasal hale gelememekte ve bu döngü yıllarca sürüp gitmektedir.

Siyasi bağlantıları olanlara ceza kesmek dışında bir yıkım uygulandığını pek görmüyoruz. Ancak fakir insanların yapmış olduğu kaçak yapılar için para cezası kesmenin yanında nadir de olsa yıkım da yapıldığını daha geçen hafta Taşoluk ‘da gördük. Maksadımız  Kaçak olarak yapılan yapıları savunmak değildir. Kaçak Yapılar bir estetiğini yıllarca  bozacak güzelleştirilmesini engelleyecek yasal olmayan binalardır ve yıkılması tabi ki de gereklidir. Yıkım işlemi yasaldır. Ancak Arnavutköy ‘de insanların yasal yollardan yapı yapmasını sağlamak buna ilişkin plan çalışmalarını yapmak ,yaptırmak sayın başkanın  görevidir.

Yıkım işlemi yasal bir cezadır. Ancak cezalar da uygulanırken insanların yasalar önünde eşit olduğu unutulmamalıdır. Siz birine ceza uygulayıp aynı şeyi yapan diğerine ceza uygulamadığınız zaman ve uyguladığınız insanlara da sorumluluğunuzu ve korkunuzu  yaymak için  bu ceza belediye encümeninden çıktı ,meclisten çıktı diyerek uygularsanız evi yıkılan insanları topyekun bir şekilde belediye encümenine , belediye meclis üyelerine  kinlendirir ve düşman edersiniz. İnsanlar cezalara ancak eşit uygulandığı takdirde kinlenmez ve boyun eğer.

 

 

      ARNAVUTKÖY BELEDİYE MECLİS BAŞKANLIĞI ‘NA

Konu     : Önergemin konusu Arnavutköy Bolluca ‘da bulunan Neopark Mavigöl Villaları isimli lük villa sitesinin hukuki durumu ve uygulamaları hakkındadır.

Soru önergeminizin  açıklamalarım ile birlikte tam olarak meclis tutanaklarıma geçirilmesini talep etmekle

Öncelikle bu sitenin bulunduğu yerde siteyi yapan şirket halkın kullanımına açık olması gereken ve belediye tarafından vatandaşın arsasından kesilerek vatandaşın kullanıma sunulması gereken yani benim ve Arnavutköy ‘de yaşayan her bireyin kullanıma ait yollarını ,mülkiyeti belediyeye kulanımı halka  ait olan Bolluca  420 Ada da kayıtlı 41.515 M2 alanlı park alanının ,434 Ada da kayıtlı 20.825 M2 alanlı park alanının , ve yaklaşık 10.000 M2 alanlı Belediye Hizmet alanının  da olduğu yeri sanki kendi özel mülkiyeti imiş gibi  kendi mülkiyetinde olan kısım ile birlikte çevirmiş etrafına  duvar örmüş bu park alanlarından 420 Ada da kayıtlı 41.515 M2 alanlı park alanı içerisine 2 adet Tenis Kortu ve 1 Basket sahası yapmış ,Arnavutköy’deki  hemen herkesin yıllarca piknik yaptığı Mülkiyeti Orman Bakanlığına ait olan  Bolluca Mavigöl’e giden yolu kapatmış ve hiçbir şekilde girişine izin vermemektedir.Sitenin yolu kapattığı ana giriş kapısı da planda  belediye hizmet alanında kalan belediye mülkiyet alanı üzerindedir. Bu siteye şimdi gidip içeriye girip parkı kullanmak ,yolda yürümek  ,hatta mavigöl ‘e piknik yapmaya gitmek istediğimizi söyleyelim içeriden bir villa sahibinin onayını ,iznini almadan içeriye sokmazlar ve kapıdan geri döneriz

Bu sitedeki  park ,yol ,sosyal tesisi alanları bu şirketin ve buradaki villa sahiplerinin özel mülkü değildir ve  en az onlar kadar benim ve Arnavutköy’de yaşayan diğer tüm halkın a de bu alanları kullanma hakkım mevcuttur. Bu şirketin çevirdiği park ,belediye hizmet alanı ve yol alanı toplamda 100.000 m2 ‘ye yakındır . Bolluca da bir m2 arsanın birim fiyatının yaklaşık 2000 TL olduğu  düşünüldüğünde bu şirketin yasalara aykırı olarak kendi mülkiyeti gibi çevirdiği vatandaşın kullanımını engellediği kamu alanı yaklaşık 200 milyon TL ‘lik bir parasal değer ifade etmektedir.

Vatandaşa 10 m2 yol çıkıntısını bile piyasa değerine yoldan ihdas yaptırarak satan, her kaçak yapıyı görüp tutanak tutan hatta bazen yıkan belediye bunu neden bilmiyor  ve görmüyor bu alanları halkın kullanımına neden açmıyor anlayamadık doğrusu .Eğer belediye bu yeri halka kullandırmayacak ise bu yerleri bu şirkete parktan ve yoldan çıkartarak satması gerekir. 150 -200 milyon gibi çok da büyük bir kaynak elde eder.

Bu açıklamalar doğrultusunda

1-            Neo Yapı Gölpark Evleri isimli villa sitesinin içerisindeki  mülkiyeti belediyeye kulanımı halka  ait olan Bolluca  420 Ada da kayıtlı 41.515 M2 alanlı içinde küçük bir göl de bulunan park alanının ,434 Ada da kayıtlı 20.825 M2 alanlı ve içinde küçük bir göl de bulunan  park alanının , yaklaşık 10.000 M2 alanlı Belediye Hizmet alanı belediyeden satın alınmış ya da kiralanmış mıdır.  ?

2-            Şayet bu yerler belediyenin mülkiyetinde ise halkın kullanıma ait  ,göllerin ,parkların ,yolların  ,belediye hizmet alanlarının çevrilerek halkın kullanımına kapatılması hususunda bu yerlerin  yeniden halkın kullanıma açılması için Arnavutköy Belediye Başkanlığı tarafından şimdiye kadar yıkım ,para cezası gibi  herhangi bir yasal işlem yapılmış mıdır. Yapıldı ise hangi yasal işlemler yapılmıştır. ?

3-            Şayet herhangi bir yasal işlem yapılmadı ise neden yapılmamıştır ve yapılması düşünülmekte midir. ?

4-            Mülkiyeti belediyeye ait olan ve tüm Arnavutköy halkının kullanımına açılması gereken Bolluca 420 Ada da kayıtlı 41.515 M2 Park içerisindeki 2 adet tenis kortu ve basket sahasını Arnavutköy Belediyesi mi yoksa villa siteyi yapan Neo Yapı isimli şirket mi yapmıştır. ? 

Yukarıda arz ve izah edildiği üzere sorularımıza cevap verilmediği ya da bir tanesine  eksik cevap verildiği takdirde “Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının Dilekçe ve Bilgi Edinme Başlıklı 74.Maddesine muhalefet ,  5237 Sayılı Türk Ceza Kanunun Dilekçe Hakkının Kullanılmasının Engellenmesi suçunu düzenleyen 121.Maddesine muhalefet ,ve aynı kanununun Görevinin   gereklerine aykırı hareket etme suçunu düzenleyen  TCK. 257 .maddesine muhalefet, 4982 Sayılı Bilgi Edinme Kanunu’na Muhalefet, 3071 Dilekçe Hakkının Kullanılmasına dair Kanun’a muhalefet suçlarından sorumlular hakkında şikayet hakkımızı kullanacağımızı  da bildirerek soru önergemizin cevaplandırılmak üzere başkanlık makamına havalesini arz ve talep ederiz.06.11.2017

MHP Meclis Üyeleri

Av.Muharrem Yaman

Mehmet Akman 
Bu haber 1328 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR HABERLER
YUKARI